ALS80A274QC025
VIGOR # :
923822
Description
CAP ALUM 270000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS80A274QC025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):13mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:19.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.4 A @ 10 kHz
Impedance:13 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):2.717" (69.00mm)