CGS154ULX5L3PD
VIGOR # :
923824
Description
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW
DataSheet
CGS154ULX5L3PD PDF
Part Status:Active
Capacitance:150000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:39 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)