UPM1E471MPD
VIGOR # :
923826
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
UPM1E471MPD PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:845 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.06 A @ 10 kHz
Impedance:65 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)