UPJ2A121MHD6
VIGOR # :
923829
Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UPJ2A121MHD6 PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:531 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:793 mA @ 10 kHz
Impedance:140 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)