ALC70F133DF063
VIGOR # :
924002
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
ALC70F133DF063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:13000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):34mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.82 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.03 A @ 10 kHz
Impedance:26 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)