WBR2-450A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
924027
Description
CAP ALUM 2UF 450V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
WBR2-450A PDF
Type Description
Series:WBR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):102Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:39 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.400" Dia x 1.000" L (10.16mm x 25.40mm)