CGS553U040W5L
VIGOR # :
924077
Description
CAP ALUM 55000UF 40V SCREW
DataSheet
CGS553U040W5L PDF
Part Status:Active
Capacitance:55000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):11mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:21.97 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)