476TTA500ARZ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
925332
Description
CAP ALUM 47UF 20% 500V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
476TTA500ARZ PDF
Type Description
Series:TTA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8.8184Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:443.7 mA @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia x 1.575" L (18.00mm x 40.00mm)