EEU-FC1V151BJ
VIGOR # :
926636
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1V151BJ PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:360.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:117 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)