LKX2E102MESC35
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
926638
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LKX2E102MESC35 PDF
Type Description
Series:LKX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.3 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)