EEA-GA1E150B
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
926640
Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEA-GA1E150B PDF
Type Description
Series:GA
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:69.75 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)