227TMA200M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
927065
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
227TMA200M PDF
Type Description
Series:TMA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.507Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:765 mA @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.866" Dia x 1.614" L (22.00mm x 41.00mm)