35MS722MEFC6.3X7
VIGOR # :
927344
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35MS722MEFC6.3X7 PDF
Type Description
Series:MS7
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:90 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)