ALC70A752CD063
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
927459
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC70A752CD063 PDF
Type Description
Series:ALC70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:7500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):52mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.72 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.98 A @ 10 kHz
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)