400HFG560MBN35X50
VIGOR # :
928129
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400HFG560MBN35X50 PDF
Type Description
Series:HFG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.242 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)