EEU-FS1V821B
VIGOR # :
928131
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V THRU HOLE
DataSheet
EEU-FS1V821B PDF
Type Description
Series:FS
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.635 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.18 A @ 100 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)