SLPX331M350E3P3
VIGOR # :
928155
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
DataSheet
SLPX331M350E3P3 PDF
Type Description
Series:SLPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):603mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.98 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)