B43305F2158M62
VIGOR # :
928157
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43305F2158M62 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):85mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)