EKMM251VSN102MR50S
VIGOR # :
928657
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
DataSheet
EKMM251VSN102MR50S PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):249mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.705 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)