UVZ1H331MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
929365
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UVZ1H331MPD PDF
Type Description
Series:UVZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:410 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)