ECA-2VM3R3BJ
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
932959
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECA-2VM3R3BJ PDF
Type Description
Series:M
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:102 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)