EKXJ251ELL121ML25S
VIGOR # :
933446
Description
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
EKXJ251ELL121ML25S PDF
Type Description
Series:KXJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:755 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.69875 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)