B43310C9228M000
VIGOR # :
933448
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
DataSheet
B43310C9228M000 PDF
Type Description
Series:B43310
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):87mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max):3.780" (96.00mm)