ALS30A222DA100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
935384
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS30A222DA100 PDF
Type Description
Series:ALS30
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):69mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.4 A @ 10 kHz
Impedance:55 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)