VZU102M1CTR-1010S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
935606
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VZU102M1CTR-1010S PDF
Type Description
Series:VZU
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.19 A @ 100 kHz
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)