ALC80E331DF500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
935609
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 330UF 500V
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC80E331DF500 PDF
Type Description
Series:ALC80
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):517mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.07 A @ 10 kHz
Impedance:358 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)