URS1H331MHD1TO
VIGOR # :
935612
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
URS1H331MHD1TO PDF
Type Description
Series:URS
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:795 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)