VZH221M1VTR-0810CS
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
937754
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VZH221M1VTR-0810CS PDF
Type Description
Series:VZH
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)