RXK102M1CBK-1025S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
937820
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXK102M1CBK-1025S PDF
Type Description
Series:RXK
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.112 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.39 A @ 100 kHz
Impedance:52 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)