ALC80E562KP250
VIGOR # :
938469
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 5600UF 250V
DataSheet
ALC80E562KP250 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):37mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.38 A @ 10 kHz
Impedance:23 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)