ALF20C102DF250
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
938523
Description
CAP ALU 1000UF 20% 250V PRESSFIT
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALF20C102DF250 PDF
Type Description
Series:ALF20
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):163mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.75 A @ 10 kHz
Impedance:106 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)