B43601C9277M80
VIGOR # :
938529
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43601C9277M80 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):400mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.58 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:550 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.268" (32.20mm)