MAL211817102E3
VIGOR # :
943768
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 40V AXIAL
DataSheet
MAL211817102E3 PDF
Type Description
Series:118 AHT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):205mOhm
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.391 A @ 10 kHz
Impedance:180 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)