EMLA100ADA331MHA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
943770
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EMLA100ADA331MHA0G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MLA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)