SLP331M350C4P3
VIGOR # :
943772
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
DataSheet
SLP331M350C4P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.005Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.9 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)