MAL250177472E3
VIGOR # :
944110
Description
CAP ALUM 4700UF 450V 5000H
DataSheet
MAL250177472E3 PDF
Type Description
Series:501 PGM-ST
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:21.9 A @ 10 kHz
Impedance:29 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:2.992" Dia (76.00mm)