EEU-TA1E471B
VIGOR # :
944363
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-TA1E471B PDF
Type Description
Series:TA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.1 A @ 100 kHz
Impedance:57 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)