ELXS3B1VSN681MA35S
VIGOR # :
944980
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP
DataSheet
ELXS3B1VSN681MA35S PDF
Type Description
Series:LXS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.2318 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)