EKXJ401ELL181MM45S
VIGOR # :
946479
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
EKXJ401ELL181MM45S PDF
Type Description
Series:KXJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.095 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.46375 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.831" (46.50mm)