THAS202M050AB1C
VIGOR # :
946481
Description
THINPACK CAP ALUM 2000 50V
DataSheet
THAS202M050AB1C PDF
Type Description
Series:THAS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.64 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.807" L x 1.000" W (45.90mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):0.366" (9.30mm)