ALF40C682DC063
VIGOR # :
946987
Description
CAP ALU 6800UF 20% 63V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C682DC063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):141mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9 A @ 10 kHz
Impedance:119 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)