LKG1J152MESACK
VIGOR # :
947172
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
DataSheet
LKG1J152MESACK PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)