ECE-A1AN331UB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
947335
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECE-A1AN331UB PDF
Type Description
Series:SU
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:476 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)