RZW222M1CBK-1816S
VIGOR # :
948839
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
RZW222M1CBK-1816S PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.21 A @ 100 kHz
Impedance:43 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)