UMF1E220MDD1TP
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
949330
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UMF1E220MDD1TP PDF
Type Description
Series:UMF
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:57.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:115 mA @ 100 kHz
Impedance:1.3 Ohms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)