B41858D4337M
VIGOR # :
949469
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
B41858D4337M PDF
Type Description
Series:B41858
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):274mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:436 mA @ 100 kHz
Impedance:246 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)