LGN2D331MELZ25
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
953157
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGN2D331MELZ25 PDF
Type Description
Series:LGN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)