SLPX123M035H3P3
VIGOR # :
954983
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
DataSheet
SLPX123M035H3P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):44mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.34 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)