UVY2W2R2MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
961780
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UVY2W2R2MPD PDF
Type Description
Series:UVY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:32 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)