ALC70D561EF500
VIGOR # :
965651
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V RADIAL
DataSheet
ALC70D561EF500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):370mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.02 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.04 A @ 10 kHz
Impedance:264 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)